Historie sboru

10.08.2019

Založení sboru Vyšehořovice - Kozovazy

Na podnět Josefa Kubrycha a Josefa Kruckého, napsal říd.uč. Jos.Faix jednatel místní osvětové komise v srpnu 1923 provolání k občanům, aby se zúčastnili založení hasičského sboru.

Přihlásilo se 92 členů (29 čin.,13 zakl, 51 přisp.). V květnu 1924 byl zvolen prozatimní výbor, jemuž bylo uloženo vykonati přípravné práce k založení sboru. Do tohoto výboru byly zvoleni mimo jiné - starosta Fr.Hlaváček, jednatel Jos.Faix.

Ustavující valná hromada se konala 24. srpna 1924 za přítomnosti 37 členů. Byly zvoleni starosta Vác.Huka, velitel Jos. Bohaboj, náměstek velitele Ant.Krystlík.

V září 1924 byl zvolen jednatel Jos.Faix, pokladník Jos.Černý a dozorce náčiní Jos.Strnad.

Koncem roku 1924 měl sbor 77 členů, přispívajících 60 z Vyšehořovic, 17 z Kozovaz. Prvních činných členů měl sbor 23, 18 z Vyšehořovic a 5 z Kozovaz.

V roce 1925 byl zřízen při sboru ženský odbor, do něhož se přihlásilo 23 členek.

Počátkem roku 1925 opatřeno bylo 22 pracovních stejnokrojů a výzbroj za 9.721 Kč, v červnu téhož roku zakoupil sbor od firmy R.A.Smekal na Smíchově čtyřkolovou stříkačku normální, dvouproudní s navijákem vzadu za 26.000 Kč .

V roce 1929 převzala tuto stříkačku firma Holečkova a dodala sboru motorovou dvoukolovou stříkačku s dvěma válci za doplatek 26.000Kč.

Během svého trvání zúčastnil se sbor hašení 2 požárů místních, 1 požáru v Kozovazech, 2 požárů přespolních a uspořádal 4 veřejná cvičení.

Stav členstva počátkem roku 1931 byl: 21 členů čin., 8 žen, 68 členů přisp.,27 zakl., celkem 124 členů.

Dle kroniky Josefa Faixe

Historie sboru z druhé poloviny dvacátého století bude doplněna zatím nejsou k dispozici žádné podklady.

Z novodobé historie

Po řadu let měl náš sbor jen dva aktivní členy velitele Júliuse Totha a řidiče Františka Ilka st., kterým je nutno poděkovat za dlouholetou a obětavou činnost, bez které by náš sbor jistě zanikl a tak bychom neměli, kde navazovat a čerpat zkušenosti.

Technicky byl sbor vybaven pragou RN a přenosnou mot. stříkačkou PS 12.

Roku 2005 byl zvolen nový velitel Jiří Toth, členská základna se začala znovu rozrůstat a za nedlouho už nás bylo pět. Pracovalo se na drobných opravách hasičárny, údržbě a opravách techniky. Po plném zprovoznění stříkačky PS 12 se začalo pracovat na oživení členské základny a náboru nových členů.

V roce 2009 byla přesunuta zasedací místnost do přilehlých prostor hasičárny. Členská základna byla již tak početná, že jsme se mohly zúčastnit okrskové soutěže v Přišimasech. Účast na takové soutěži byla v našem sboru historicky první.

Před koncem roku 2010 se nám podařilo získat novou techniku Š706RTH Cas25, minibus Ford tyto vozidla tvoří náš výjezdový vozový park.

Dále naše jednotka disponuje historickými kousky Praga RN skříň s PS 8 a přívěsnou stříkačku STRATÍLEK z roku 1934, která byla darována z Obce Mochov a bude po renovaci sloužit především jako muzejní kousek.

Začátkem roku 2010 zvolila valná hromada nový výbor ve složení, starosta Toth Jiří, náměstek starosty Stejskal David, jednatel Pelcl Fr., hospodář Ilko Fr.st. Přibyli i noví členové, takže počet aktivních členů bylo 13.

V roce 2018 po odstoupení p. Totha byl na jeho místo starosty zvolen p. Karel Stehlík, náměstkem starosty se stala paní Kristýna Zahajská, jednatelem Pelcl František, hospodářem Lukáš Vondráček a Michaela Hlaváčková.

Velitelem jednotky byl jmenován p. Pivka Jan a jeho zástupce sl. Tereza Stehlíková.